Farma fotowoltaiczna już produkuje!

KONIN MIASTEM ZIELONEJ ENERGII

Pierwsze kilowaty zielonej energii popłynęły z inwerterów farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg w Koninie 15 lutego o godzinie 14.00. Produkcję energii ze słońca rozpoczęła największa w mieście instalacja PV o mocy 2,2 MW.

Jest to milowy krok w realizacji programu „zazielenienia” naszego miasta konsekwentnie wdrażanego przez Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w procesach technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków komunalnych jest również kluczowym elementem strategii niezależności energetycznej realizowanej przez Prezesa Zarządu PWiK Sp. z o. o. Zbigniewa Szymczaka.

Przedsiębiorstwo po uruchomieniu farmy fotowoltaicznej rocznie wyprodukuje 1862 MWh energii, uwzględniając straty na inwerterach i przesyle, z czego 550 MWh zużyje na potrzeby zasilania eksploatowanych oczyszczalni ścieków, a nadwyżka energii będzie sprzedawana do sieci elektroenergetycznej OSD dając spółce dodatkowe źródło przychodów. Wszystkie obiekty „Pewiku” są połączone przyłączami kablowymi do przesyłania energii elektrycznej, zwiększając niezależność i bezpieczeństwo energetyczne spółki. Inwestycja objęła montaż i uruchomienie paneli fotowoltaicznych naziemnych oraz na wiacie na osad odwodniony. Naziemne panele mają moc 1,96 MW. Natomiast panele zamontowane na zadaszeniu wiaty pozwalają na uzyskanie ponad 222 kW mocy do dyspozycji. PWiK Sp. z o.o. jako strategiczna spółka dla miasta zarządzająca infrastrukturą krytyczną, inwestuje w instalacje fotowoltaiczne w celu ograniczenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, dążąc do samowystarczalności energetycznej oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Od momentu uruchomienia farma wyprodukowała
50 MWh zielonej energii elektrycznej

 

Farma fotowoltaiczna w liczbach:

  • 2,18 MW – łączna moc instalacji;
  • 6615 sztuk zamontowanych paneli fotowoltaicznych;
  • 330 Wp – moc pojedynczego modułu;
  • 30 sztuk inwerterów o mocy 60 kW każdy;
  • ponad 1,5 tony rocznie zredukowano emisję Co2;
  • 6,6 mln złotych – wartość projektu;
  • 5,61 mln złotych dofinansowania z NFOŚiGW

Przeczytaj także

Modernizacja sieci wodociągowej ul. Wyszyńskiego.

01.07.2022

PWiK Sp. z o.o. informuje, że w dniu 04.07.2022r w godzinach 6:30 - 12:00 z...

Czytaj więcej

Podsumowanie inwestycji PWiK z okazji Dnia Pracownika Gospodarki Komunalnej

30.06.2022

Zapraszamy do obejrzenia filmu - kliknij Ostatnie 10 lat dla "Pewiku" to szereg kamieni milowych...

Czytaj więcej

Przerwa w dostawie wody ul. Wyszyńskiego 4 lipca

30.06.2022

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 4 lipca 2022 r....

Czytaj więcej
Czytaj więcej Badania wody