Koordynatorem KE ZEK jest Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.
MZGOK Spółka z o.o.
ul. Sulańska 13
62-510 Konin
tel. (0-63) 246 81 79
1. Miasto Konin
2. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie
3. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Koninie
4. Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie
5. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o.
6. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Koninie
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie mając na uwadze zmieniające się warunki na rynku oraz rosnące ceny zakupu energii elektrycznej, było inicjatorem powstania klastra energetycznego. Dzięki staraniom spółki i władz Miasta Konina 21 czerwca 2018 roku zostało podpisane porozumienie zawiązujące „Klaster Energii – Zielona Energia Konin”. Stronami porozumienia było Miasto Konin, 3 spółki miejskie tj. PWiK Sp. z o.o., MPEC Sp. z o.o. i MZGOK Sp. z o.o. oraz Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. To był początek drogi nadającej kierunek inwestycji Konina w odnawialne źródła energii.
Klaster Energii „Zielona Energia – Konin”, stworzony został w celu integracji potencjałów oraz podmiotów związanych z rynkiem energetycznym, a w szczególności z rynkiem OZE oraz zarządzania energią poprzez stworzenie sieci współpracy podmiotów na rzecz zmian w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej energii. Współpraca w ramach Klastra wesprze zadania, których samodzielna realizacja przez podmioty uczestniczące w Klastrze byłaby utrudniona lub niemożliwa. Powodzenie tego projektu niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta Konina i stwarza nowe możliwości rozwoju.
Spółka zrealizowała w tym czasie dwie kluczowe inwestycje. Kompleksowo zmodernizowano Stację Uzdatniania Wody Konin-Kurów gwarantując mieszkańcom Konina bezpieczeństwo dostaw zdrowej wody na kolejne 30 lat i zbudowano największą w mieście farmę fotowoltaiczną na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg o mocy 2,2 MW, która wyprodukuje rocznie ok. 1850 MWh energii elektrycznej, redukując jednocześnie emisję CO2 o ponad 1500 ton.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie w dniu 10 listopada 2021 r. złożyło rezygnację z pełnienia funkcji koordynatora „Klastra Energii – Zielona Energia Konin”. Funkcję tę powierzono MZGOK Sp. z o.o. w Koninie. Skład członków Klastra nie uległ zmianie.
PWiK Sp. z o.o. serdecznie dziękuje wszystkim osobom, instytucjom i firmom wykonawczym, które przyczyniły się do pomyślnej realizacji projektów. Szczególne podziękowania spółka kieruje do Posła RP Pana Leszka Galemby, który aktywnie wspierał działania związane z pozyskaniem zewnętrznych środków finansowych na realizację modernizacji Stacji Uzdatniania Wody oraz budowę farmy fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg.
W obliczu szalejących cen energii elektrycznej PWiK Sp. z o.o. w Koninie trafił z inwestycjami w Odnawialne Źródła Energii.
Po pomyślnych inwestycjach w pompy ciepła, które ogrzewają wszystkie budynki i obiekty technologiczne spółki, „Pewik” od 2017 roku inwestuje w fotowoltaikę. Obecnie na terenie przedsiębiorstwa działa instalacja o mocy 200 kW. Zakończona właśnie budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg o mocy 2,2 MW będzie dodatkowym, mocnym zastrzykiem energii dla spółki.
6615 paneli fotowoltaicznych wyprodukuje rocznie ok. 1900 MWh energii, uwzględniając straty na inwerterach i przesyle. Inwestycja pozwoli pokryć ponad 30% zapotrzebowania spółki na energię elektryczną i zredukuje emisję CO2 o ponad 1500 ton rocznie. Jest to projekt samofinansujący, będący elementem działalności pomocniczej. Środki na jego realizację w 85% spółka pozyskała z funduszy unijnych za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możliwe to było dzięki utworzeniu Klastra Energii „Zielona Energia Konin”, którego koordynatorem był w tym czasie PWiK Sp. z o.o. w Koninie. Łączny koszt projektu to 6,6 mln złotych, w tym maksymalna kwota dofinansowania 5,61 mln zł.
Produkcja energii elektrycznej na bazie źródła energii słonecznej wpisuje się w politykę UE w zakresie ochrony środowiska, strategię bezpieczeństwa energetycznego kraju i poprawy warunków rozwoju regionalnego, realizując jednocześnie strategię miasta Konina poprzez „Klaster Energii – Zielona Energia Konin”. „Pewik” jako strategiczna spółka dla miasta zarządzająca infrastrukturą krytyczną, inwestując w instalacje fotowoltaiczne skutecznie dąży do samowystarczalności energetycznej. Tę niezależność potwierdza również fakt, że wszystkie obiekty przedsiębiorstwa są połączone kablami średniego napięcia do przesyłania energii elektrycznej.
Dynamika wzrostu cen i niestabilna sytuacja na rynku energetycznym pokazuje, że plan zwiększenia zużycia energii pochodzącej z OZE i budowa elektrowni słonecznej to była dobra decyzja nadająca kierunek, który zwiększa bezpieczeństwo energetyczne spółki i pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.