Jak radzić sobie z upałami

Ciepło? Gorąco! 10 porad na upały. Jak się chronić? 💧
  1. PIJ DUŻO WODY. Podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów – z czego głównie powinna to być woda średnio i wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne. Szczególnie warto pić sok pomidorowy z racji, że doskonale uzupełnia potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu.
  2. ODPOCZYWAJ W CIENIU. Słońce najsilniej operuje w środku dnia, dlatego w miarę możliwości w godzinach 11:00 – 15:00 pozostań w pomieszczeniu. Jeśli musisz wyjść z domu, ochroń ciało – zastosuj kremy z filtrem, załóż jasne lekkie, przewiewne ubranie, kapelusz lub czapkę na głowę i staraj się przebywać w cieniu.
  3. UTRZYMAJ LEKKĄ DIETĘ. W gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców. Doskonale zatem sprawdzą się np. lekkostrawne sałatki, które nie tylko orzeźwią, ale również nie obciążą dodatkowo organizmu, zajętego radzeniem sobie z upałem.
  4. LODY DLA OCHŁODY. Lody spożywane w rozsądnych ilościach i powoli nie powinny zaszkodzić. Mogą być smacznym sposobem na ochłodzenie organizmu.
  5. UWAŻAJ NA RÓŻNICE TEMPERATUR. W upalne dni przejście z gorącego powietrza do zimnego pomieszczenia może się wydawać zbawienne. Jednak w ostatecznym rozrachunku duże różnice temperatur nie są korzystne dla organizmu. Dlatego nie polecamy picia lodowatych napoi (powinny mieć temperaturę pokojową), gwałtownego zanurzania się w zimnej wodzie (ze względu na niebezpieczeństwo szoku termicznego – do basenu czy jeziora wchodź stopniowo, powoli), czy „rozkręcania” klimatyzacji (może skutkować przeziębieniami, infekcjami dróg oddechowych, bólami mięśni czy nerwobólami).
  6. OCHŁADZAJ SWOJE MIESZKANIE. Podczas gorących dni zasłaniaj okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwieraj je i odsuwaj żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie. W pomieszczeniach klimatyzowanych drzwi i okna powinny być zamknięte. W domu możesz się również schodzić biorąc letni prysznic.
  7. TROSZCZ SIĘ O STARSZYCH I DZIECI. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci nie powinny zbyt długo przebywać na dworze, gdyż w euforii letnich zabaw mogą zapomnieć o piciu wody czy ochronie ciała przed słońcem. Również osoby starsze, choćby z tej racji, że nie czują dobrze pragnienia, powinny być otoczone uważną opieką.
  8. NIE ZAPOMINAJ O ZWIERZĘTACH. Pamiętaj, aby Twoje zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzęcia zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie i dla Twojego pupila może się to okazać zabójcze. Wystaw w ogrodzie poidełka dla dzikich zwierząt.
  9. SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM. Jeśli cierpisz na jakieś choroby – skonsultuj się z lekarzem, który poradzi Ci, co konkretnie robić przy danych dolegliwościach. Osoby przyjmujące leki moczopędne mogą potrzebować odpowiednich preparatów, aby uniknąć odwodnienia. Z kolei osoby mające problemy z układem krążenia, żylakami czy kobiety w ciąży, mogą cierpieć z powodu opuchlizn, gdyż ciepło nasila problemy z krążeniem. Radzę im unikać długiego stania czy chodzenia. Jeśli pojawi się już ciężkość nóg, opuchlizna, wtedy najlepiej położyć się w chłodnym miejscu, z uniesionymi nogami i odpocząć. Można też posmarować nogi żelem chłodzącym.
  10. WZYWAJ POMOC Jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, osoba ma suchą, gorącą skórę, dostaje drgawek, majaczy i/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie (telefon: 112 lub 999). Do przybycia specjalistycznej pomocy, osobę przytomną należy położyć w chłodnym pomieszczeniu, na plecach, z nogami lekko uniesionymi, zdjąć ubranie, ochładzać ciało kompresami lub spryskiwać wodą w temperaturze 25-30 stopni oraz mierzyć jej temperaturę. Jeśli osoba traci przytomność należy położyć ją na boku, w pozycji bezpiecznej. Nie należy samodzielnie podawać żadnych leków.
źródło: serwis informacyjny. Bezpieczeństwo i Zarządzanie Kryzysowe UM Konin.
Polecamy również schładzanie organizmu dzięki naszym zraszaczom z Pewiczanką.


Przeczytaj także

Awaria na przyłączu wodociągowym ul. Okólna 33 - Przerwa w dostawie wody w dniu 09.07.2024

08.07.2024

PWiK Sp. z o.o. informuje, że w dniu 09.07.2024 - wtorek, w godz. od 07.30...

Czytaj więcej

Konkurs z okazji Światowego Dnia Środowiska!

27.05.2024

Już 5 czerwca Światowy Dzień Środowiska! Z tej okazji Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z...

Czytaj więcej

Likwidacja punktu kasowego

20.05.2024

Szanowni Państwo, od dnia 31 maja 2024 r. nastąpi zamknięcie punktu kasowego w Przedsiębiorstwie Wodociągów...

Czytaj więcej
Czytaj więcej Badania wody